Cegiełka na remont instrumentu organowego

Od dziś można nabyć jubileuszową świecę upamiętniającą 80. rocznicę wybudowania naszego kościoła. Jest ona jednak nie tylko pamiątką, ale i cegiełką, a dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na remont intrumentu organowego w naszym kościele. Wiele mówi się o tym remoncie - powie ktoś - a niewiele widać. Rzeczywiście prace przygotowawcze zajmują wiele czasu, a koronawirus nie ułatwił nam zadania. Dość jednak powiedzieć, że przeszliśmy już przez następujące etapy:

1. Zgłoszenie zamiaru remontu do ks. dr. hab. Grzegorza Poźniaka, odpowiedzialnego za muzykę kościelną w naszej diecezji.

2. Sporządzenie kosztorysów przez firmy organmistrzowskie.

3. Wybór najkorzystniejszego wykonawcy.

Tu nastąpiła przerwa koronawirusowa.

4. Złożenie u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wniosku o wpisanie instrumentu organowego do rejestru zabytków.

5. Wizyta Wójewódzkiego Konserwatora Zabytków w celu opiniowania na rzecz złożonego wniosku.

6. Informacja o zapadnięciu decyzji o wpisaniu intrumentu organowego do rejestru zabytków, a po miesiącu informacja o uprawomocnieniu się tejże decyzji.

7. Wyznaczenie przez Wójewódzkiego Konserwatora Zabytków osoby, która sporządzi kartę zabytku (jej wizyta przed nami).

8. Prośba parafii do kurii w Opolu o pozwolenie na rozpoczęcie remontu.

9. Zbieranie informacji na temat możliwości pozyskania pomocy na rzecz remontu naszych organów.

A wszystko przeplatane spotkaniami z Parafialna Radą Duszpasterską dla poczynienia kolejnych kroków. To wszystko w ciągu roku. Niewiele i zarazem bardzo wiele biorąc pod uwagę, że jako proboszcz nie jestem w żaden sposób przygotowany do prowadzenia takich inwestycji i o wszystko muszę sie wypytywać. Dobrze, że są osoby gotowe do okazania pomocy.

Byłoby wspaniale, gdyby 80. rocznica powstania naszego kościoła była okazją do rozpoczęcia remontu organów w naszym kościele parafialnym. Byłby to nasz prezent dla świątyni i wotum wdzięczności dla Pana Boga.

Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w jakikolwiek prace przy naszej świątyni parafialnej!

ks. Sylwester Pruski, proboszcz