Parafia Św. Piotra i Pawła w Nakle

Transmisja na YouTube

Klinkij logo poniżej

Parafia Św. Piotra i Pawła w Nakle

Transmisja na YouTube

Klinkij logo poniżej

Jeszcze się nie przedstawiłem

Budowa plebanii w Raszowej przeciągała się, a niezadowolenie niektórych Naklan zaczęło wzrastać. Utworzył się „komitet kościelny” w Nakle, który zaczął chodzić do Kurii Biskupiej w Opolu żądając dla siebie osobnego księdza. W międzyczasie wykonano w Nakle dosyć kosztowną robotę, mianowicie, dawny łupek na wieży kościelnej zastąpiono blachą. Miało to miejsce wiosną 1955 r. Fundusze na ten cel zebrano po domach w Nakle i Grabowie.
Na skutek wołań parafian z Nakła o kapłana, pełniący zarząd Kościelnego Terytorium Opolskiego, ks. infułat Emil Kobierzycki posłał mnie w te strony jako wikarego do Raszowej z dniem 1 VIII 1955 r. Początkowo miałem być mianowany jako wikary parafii Raszowa z prawem mieszkania w Nakle, ale nie zgodził się na to kierownik Powiatowego Urzędu dla Spraw Wyznań, niejaki Lewicki i kilkukrotnie później przyjeżdżał do Raszowej sprawdzać, czy istotnie tam mieszkam.
Podam tutaj pokrótce mój życiorys. Piszę tak długo tę kronikę, a jeszcze się nie przedstawiłem. Jestem ks. Arkadiusz Kucharski. Urodziłem się w dniu 19. września 1927 r. w Nowych Skalmierzycach, powiatu Ostrowskiego w Poznańskim, z rodziców Antoniego Kucharskiego i Antoniny z domu Starzyńskiej. Ojciec mój z zawodu był Kowalem. Maturę zdałem w Gimnazjum i Liceum Męskim w Ostrowie Wlkp. w roku 1948. W tym też roku zgłosiłem się do Opola z prośbą o przyjęcie do seminarium duchownego i zostałem przyjęty. Pierwsze dwa lata studiów odbywałem wraz z innymi opolskimi kolegami w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na trzeci rok zabrano nas wszystkich do Nysy do nowotworzonego Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie studia skończyłem i w r. 1953, na Górze Św. Anny w dniu 21. czerwca przyjąłem święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Polski, kardynała Wyszyńskiego. Przez dwa lata od 1 VIII 1953 do 1 VIII 1955 r. Byłem wikarym w Opolu - Nowej Wsi Królewskiej, a po tym czasie z dniem 1 VIII 1955 r. Przeniesiony zostałem do Raszowej z tym, że miałem spełniać duszpasterstwo w Nakle. C.D.N.


Na zdjęciu pierwszy wystrój kościła parafialnego w Nakle, z malowidłami, o których czytaliśmy w poprzedniej części kroniki.