Parafia Św. Piotra i Pawła w Nakle

Transmisja na YouTube

Klinkij logo poniżej

Parafia Św. Piotra i Pawła w Nakle

Transmisja na YouTube

Klinkij logo poniżej

Matka Boża przychodzi po nasze dusze

Nawiedzenie Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Nakle, w dniu 11 lutego 1965 r. było dniem triumfu Maryi i źródłem wielu łask dla parafian.
O dniu nawiedzenia informował parafian artystyczny plakat wywieszony na kilka miesięcy przed tą uroczystością. Szczegółowo przygotowały parafian kazania o nawiedzeniu, wygłaszane w niedziele, poprzedzające ten wielki dzień. Dzieci pełne zapału pobrały wszystkie dostępne wierszyki i postanowiły się ich wyuczyć, by je wygłosić na nabożeństwie dziecięcym. Wyobrażenie o tym, jak wygląda nawiedzenie Obrazu uzyskała parafia wtedy, gdy usłyszała z ambony szczegółową relację o jego przebiegu w jednej z parafii położonej w sąsiedztwie Opola. Prawdziwy entuzjazm zapanował wtedy, gdy na dwa tygodnie przed uroczystością w Nakle wielu parafian było uczestnikami nawiedzenia w sąsiednich Przyworach i Kątach i swymi wrażeniami podzieliło się z innymi. Nastąpiły gorączkowe przygotowania, ale i radosne, pełne napięcia oczekiwanie na coś wielkiego, świętego. Wszyscy wiedzieli jedno: Matka Boża przychodzi po nasze dusze.
Samo nawiedzenie Obrazu poprzedziły rekolekcje, rozpoczęte pięć dni przed główną uroczystością. Rekolekcje, bardzo dobre, przeprowadzili oo. Oblaci z Kędzierzyna. Udział w naukach był niebywały, przeszedł wszelkie oczekiwanie. W dzień poprzedzający nawiedzenie Obrazu udzielono w kościele 823 komunii świętych, a w dniu nawiedzenia 1043 komunii świętych, a więc rekord! Chyba wszyscy parafianie w tym dniu przystąpili do Stołu Pańskiego.
Kościół przyozdobiony był bardziej, niż w największe święta. Obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej spoczywał w głównym ołtarzu na tle olbrzymiej draperii biało-niebieskiej, sięgającej od sufitu aż do posadzki, a ozdobionej maryjnymi symbolami. Nad Obrazem widniała duża złota korona, a Obraz okalały duże złociste gwiazdy. Wnętrze kościoła ozdabiały zielone girlandy oraz białe i niebieskie welony, zsuwające z sufitu. Wiele jeszcze innych ozdób w rodzaju wieńców, chorągwi, wstążek i transparentów nadawało uroczysty charakter wnętrzu świątyni. Na zewnątrz kościół był ozdobiony dużymi chorągwiami papieskimi i biało-niebieskimi, zielonymi wieńcami, wielkim transparentem z napisem „Ave Maria”, oświetlonym wieńcem żarówek. Na szczycie wieży paliła się silna żarówka elektryczna, jak świecąca gwiazda, widoczna z odległości kilku kilometrów.
Plac przed kościołem był jasno oświetlony. Przed wejściem na dziedziniec kościelny widniała wielka brama, przyozdobiona zielenią, biało-żółtymi płótnami, transparentem z napisem” Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia!” - cała iluminowana. Zaraz za nią, przed kościołem, ustawiona była druga, podobna brama. 
 C.d.n.