Ogłoszenia parafialne 19 lipca 2020 r.

19 lipca 2020 r.

1. Dziś nie ma nabożeństwa popołudniowego.
  1. Kancelaria parafialna będzie czynna:
  • w sobotę 25 lipca od godz. 9:00 do 10:00,
  • w poniedziałek 27 lipca po wieczornej mszy świętej,
  • w czwartek 30 lipca po porannej mszy świętej.

W najbliższym tygodniu od 20 do 24 lipca, we wszystkich pilnych sprawach proszę zgłaszać się do p. Teresy Fesser.

1. Osoby udające się w październiku na pielgrzymkę do Fatimy zapraszamy na spotkanie w poniedziałek 27 lipca o godz. 19:30 w Domu Spotkań. Proszę przy okazji spotkania uiścić kolejną ratę w wysokości 1000 zł od osoby.
  2. W piątek 24 lipca o godz. 19.00 w kościele św. Anny w Oleśnie, w ramach dorocznych uroczystości odpustowych, odbędzie się pielgrzymka Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego. Mszy św. o godz. 19.00 będzie przewodniczyć Biskup Opolski Andrzej Czaja.
  3. W niedzielę 26 lipca br., gościć będziemy w naszej parafii Ojców Oblatów, którzy kwestują na rzecz budowy kościoła pw. Św. Jana Pawła II w Opolu. Kolekta z tego dnia będzie przeznaczona na ten cel.
  4. W niedzielę 26 lipca obchodzić będziemy uroczystość ku czci św. Anny, patronki naszej diecezji. Zapraszamy oczywiście do wzięcia udziały w obchodach na Górze Świętej Anny. Jednak nie byłbym synem ziemi oleskiej, gdybym nie zachęcił do nawiedzenia pięknego kościoła pątniczego  pw. św. Anny w Oleśnie. Znajduje się on przy trasie na Gorzów Śląski.
  5. Chociaż podzielona Polska na okładce nie wszystkich zachęci do lektury Gościa niedzielnego, to warto go zakupić i dowiedzieć się, że na Górę Karmel można wejść nie tylko w sposób fizyczny. Warto też poznać sanktuarium w Wąwolnicy w ramach wakacyjnego cyklu o sanktuariach maryjnych.
  6. W minioną niedzielę na cele remontowe zebraliśmy 4 250 PLN oraz 60 ?. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.
  7. Nasze remontowe plany. W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy wiadomość, że instrument organowy z naszego kościoła zostanie wpisany do rejestru zabytków. Pozwoli to starać się o dodatkowe środki na remont naszych organ. Jednak pierwszym naszym celem jest remont ogrzewania w kościele, który powinien rozpocząć się wczesną jesienią. Obecnie przygotowywana jest niezbędna dokumentacja. Jeżeli ktoś z parafian jest biegły w pisaniu wniosków do WFOŚ i chciałby pomóc, to chętnie z tej pomocy skorzystamy.
  8. Sobota 1 sierpnia to oczywiście pierwsza sobota miesiąca. Zapraszamy rano na mszę świętą, a od godziny 9:00 rozpocznie się obchód chorych. Nadal odwiedzamy tych chorych, którzy wyrażają takie życzenie lub zgłosili chęć przyjęcia kapłana przy poprzedniej wizycie.
  9. Odpust Porcjunkuli. Porcjunkula, czyli ?kawałeczek?, ?drobna część?, to niewielka kapliczka, która obecnie mieści się w tej świątyni. Według legendy została ona wybudowana już w VI wieku przez pielgrzymów wracających z Ziemi Świętej wiozących ze sobą grudkę ziemi z grobu Matki Bożej. Zniszczoną kapliczkę odnowił św. Franciszek w 1207 roku i zamieszkał w niej. Później dołączyli do niego inni bracia. To św. Franciszek miał nadać świątyni nazwę Matki Bożej Anielskiej. Odpust zupełny Porcjunkuli wiąże się z podaniem, według którego Matka Boża, ukazując się św. Franciszkowi w otoczeniu aniołów, miała powiedzieć, że w zamian za jego gorliwość w staraniach o zbawienie dusz, może on poprosić o łaskę, jaką zechce. Św. Franciszek prosił, aby wszyscy, po odbytej ze skruchą spowiedzi i po nawiedzeniu kaplicy Porcjunkuli, mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów. Początkowo odpust zupełny Porcjunkuli można było uzyskać 2 sierpnia wyłącznie w kościele Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. Od XIV wieku papieże zaczęli przyznawać go także poszczególnym kościołom franciszkańskim. W roku 1847 odpust, decyzją papieża Piusa IX, można było uzyskać we wszystkich kościołach parafialnych i innych, przy których istnieje III Zakon św. Franciszka. W 1911 roku papież Pius X rozszerzył przywilej na wszystkie kościoły.

Aby uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli należy 2 sierpnia: pobożnie nawiedzić kościół, odmówić w nim Modlitwę Pańską oraz Wyznanie Wiary, przystąpić do spowiedzi świętej, przyjąć Komunię świętą, pomodlić się w intencjach Ojca Świętego, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

1. Dziękujemy wszystkim, którzy zadbali o czystość w naszej świątyni oraz w obejściu. O posprzątanie kościoła w najbliższym tygodniu prosimy mieszkańców z ul. Chopina, a w kolejnym tygodniu (27 lipca ? 2 sierpnia) mieszkańców ul. Kościelnej.
  2. Zapraszamy na naszą stronę internetową: parafianaklo.pl

ul. Raszowska 3, Nakło