Parafia Św. Piotra i Pawła w Nakle

Transmisja na YouTube

Klinkij logo poniżej

Parafia Św. Piotra i Pawła w Nakle

Transmisja na YouTube

Klinkij logo poniżej

Ogłoszenia parafialne 31 lipca 2022 r.

 1. W najbliższym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W związku z tym zachęcamy w czwartek do udziału w adoracji, która rozpocznie się po mszy świętej i potrwa do godz. 19:30. W te dni zachęcamy także do spowiedzi na pół godziny przed każdą mszą świętą, a w piątkowe popołudnie od godz. 16:15. W sobotę zapraszamy do udziału we mszy świętej w intencji Wspólnoty Róż Różańcowych. Wspólnota jest największą w naszej parafii, ale niewielu przychodzi na mszę w swojej intencji. Tymczasem warto korzystać z łask płynących z Najświętszej Eucharystii i nie tylko samemu przychodzić, ale zapraszać także domowników i przyjaciół. Po mszy świętej porannej w sobotę odbędzie się wymiana tajemnic różańcowych.
 2. Obchód chorych, tak jak miesiąc temu, odbędzie się w piątek od godz. 9:00. Proszę o przekazanie tej informacji wszystkim zainteresowanym.
 3. Na cele remontowe zebraliśmy 3840 zł i 10 €. Bóg zapłać za złożone ofiary. Kolejna zbiórka odbędzie się w niedzielę 14 sierpnia.
 4. W ramach poświęcenia pojazdów nasi kierowcy złożyli ofiarę w wysokości 1249 zł. Pieniądze te przekazane zostają na fundusz misyjny. Bóg zapłać. Nadal też można nabyć w zakrystii breloczki z logo naszej parafii w cenie 9 zł.
 5. Biskup Opolski zezwala na uzyskanie odpustu zupełnego Porcjunkuli związanego z Matką Bożą Anielską w dniu 2 sierpnia, albo w niedzielę 31 lipca, albo w niedzielę 7 sierpnia. Skąd odpust Porcjunkuli? Łączy się on z legendą. Głosi ona, że pewnej nocy latem 1216 r. św. Franciszek usłyszał w swojej celi głos: "Franciszku, do kaplicy!" . Kiedy tam się udał, ujrzał Pana Jezusa siedzącego nad ołtarzem, a obok z prawej strony Najświętszą Maryję Pannę w otoczeniu aniołów. Usłyszał głos: "Franciszku, w zamian za gorliwość, z jaką ty i bracia twoi, staracie się o zbawienie dusz, w nagrodę proś mię dla nich i dla czci mego imienia o łaskę, jaką zechcesz. Dam ci ją, gdyż dałem cię światu, abyś był światłością narodów i  podporą mojego Kościoła" . Franciszek upadł na twarz i rzekł: "Trzykroć Święty Boże! Ponieważ znalazłem łaskę w Twoich oczach, ja który jestem tylko proch i  popiół, i najnędzniejszy z grzeszników, błagam Cię z uszanowaniem, na jakie tylko zdobyć się mogę, abyś raczył dać Twoim wiernym tę wielką łaskę, aby wszyscy, po spowiedzi odbytej ze skruchą i po nawiedzeniu tej kaplicy, mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów". Następnie św. Franciszek zwrócił się do Najświętszej Maryi Panny: "Proszę błogosławionej Dziewicy, Matki Twojej, Orędowniczki rodzaju ludzkiego, aby poparła sprawę moją przed Tobą". Maryja poparła modlitwę Franciszka. Wtedy Chrystus Pan powiedział: "Franciszku, to, o co prosisz, jest wielkie. Ale otrzymasz jeszcze większe łaski. Daję ci odpust, o który usilnie błagasz, pod warunkiem jednak, że będzie on zatwierdzony przez mego Namiestnika, któremu dałem moc związywania i rozwiązywania tu na ziemi". Podanie głosi, że następnego dnia św. Franciszek udał się do Perugii, gdzie przebywał wówczas papież Honoriusz III, który faktycznie udzielił odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia kapliczki Porcjunkuli, tj. 2 sierpnia. Początkowo więc odpust zupełny można było uzyskać jedynie w kościele Matki Bożej Anielskiej w Asyżu i to jedynie 2 sierpnia. Od XIV w. papieże zaczęli podobny odpust na ten dzień przyznawać poszczególnym kościołom franciszkańskim. Dostępować go mieli wszyscy ci wierni, którzy tego dnia nawiedzą któryś z kościołów franciszkańskich. W 1847 r. Papież Pius IX poszedł jeszcze dalej i przywilej odpustu rozszerzył na wszystkie kościoły parafialne i inne, przy których jest III Zakon św. Franciszka. W 1910 r. papież Pius X udzielił na ten dzień tego odpustu wszystkim kościołom, jeśli tylko biskup uzna to za stosowne. W rok później św. Pius X przywilej ten rozszerzył na wszystkie kościoły. By uzyskać wspomniany odpust, należy jednak spełnić następujące warunki: pobożnie nawiedzić kościół, odmówić w nim Modlitwę Pańską oraz Wyznanie Wiary, przystąpić do spowiedzi świętej, przyjąć Komunię świętą, pomodlić się według intencji Ojca Świętego, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Warto więc tego dnia skorzystać ze "skarbca Bożego Miłosierdzia" i uzyskać za przyczyną Matki Bożej Anielskiej i św. Franciszka odpust zupełny, czyli darowanie kary doczesnej za popełnione grzechy. (wykorzystano fragment artykułu ze strony niedziela.pl)
 6. Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim zaprasza na uroczystości odpustowe ku czci Świętego Patrona w dniach 13-14 sierpnia. Szczegóły na plakacie.
 7. Spotkanie dla wyjeżdżających na pielgrzymkę do Włoch odbędzie się we wtorek 2 sierpnia o godz. 19:00 w Domu Spotkań.
 8. W zakrystii można zapisywać się na pielgrzymkę rowerową do sanktuarium św. Rocha w Oleśnie-Grodzisku, która odbędzie się 20 sierpnia. Rozpoczęcie o godz. 14:00. Dla osób, które chcą jechać tylko w jedną stronę podstawiony będzie samochód, który zabierze rower do Nakła. Nie uwzględnia to jednak przewozu osób – transport należy załatwić sobie we własnym zakresie. Koszt transportu powrotnego roweru to 10 zł.
 9. Zachęcamy do zaangażowania się w sierpniowe nabożeństwo fatimskie.
 10. Bóg zapłać składamy parafianom, którzy posprzątali kościół, a także jego obejście. O posprzątanie kościoła w najbliższym tygodniu (przed niedzielą 7  sierpnia) prosimy mieszkańców ul. Strzeleckiej 11-32, a w kolejnym tygodniu (przed niedzielą 14 sierpnia) parafian z ul. Strzeleckiej nr. 33-72.

  Rzymskokatolicka Parafia Św. Piotra i Pawła, ul. Raszowska 3, Nakło, 46-050 Tarnów Opolski

  Kancelaria parafialna czynna: środa po mszy do 19:30 i czwartek godz. 8:45-10:00;

  tel.: 77 5466422 / e-mail: kancelaria@parafianaklo.pl / nr konta: 87 8884 1027 2003 0019 0150 0001

  W celu odliczenia darowizny od podatku, należy dopisać w tytule przelewu: Na cele kultu religijnego