Parafia Św. Piotra i Pawła w Nakle

Transmisja na YouTube

Klinkij logo poniżej

Parafia Św. Piotra i Pawła w Nakle

Transmisja na YouTube

Klinkij logo poniżej

Opisać rzeczy najnowsze

W Imię Boga w Trójcy św. Jedynego pragnę rozpocząć spisywanie dziejów kościoła pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Nakle oraz dzieje ludzi związanych z tą świątynią. Kiedyś, po latach, być może, słowa tu spisane pomogą jakiemu historykowi do przedstawienia prawdy, a w każdym razie sami ludzie miejscowi znajdą tu po latach wiele ciekawych wiadomości o przeszłości swych praojców.

Tymi słowami rozpoczyna się nasza Kronika parafialna, w której pierwszych wpisów dokonał śp. ks. Prob. Arkadiusz Kucharski. Moim zamiarem jest zamieszczać tutaj w najbliższym czasie co ciekawsze wpisy, by wola pierwszego kronikarza naszej parafii dokonywała się na naszych oczach. Zapraszam więc do lektury.

Mam zamiar opisać rzeczy najnowsze - kontynuuje ks. Arkadiusz - które mogę odtworzyć przy pomocy ludzi jeszcze teraz żyjących.

                W roku 1938, proboszcz Raszowej, ks. dziekan Kurt Konrad Cieślik, który zajmował to stanowisko od roku 1897, postanowił wybudować kościół w Nakle. Już poprzednio w r. 1932 wybudował kościół w Krośnicy, a w Raszowej kościół poszerzył dodając dobudówkę od strony południowej.

                Kamień węgielny w kościele w Nakle położono w dniu 24. Lipca 1938 r. Plany budowy kościoła wykonała firma architekta budowlanego , Aug. Hammerling z Bytomia.

                Tutaj w Kronice znajdują się dwa zdjęcia, ks. Dziekana Konrada Cieślika oraz Pawła Ogórka opisane przez kronikarza. Zdjęcia te znamy dobrze z gazetki przygotowanej w gablocie na 80-lecie naszego kościoła.

                Prowadzenia całej budowy podjął się pochodzący rodem z Raszowej a zamieszkały w Bytomiu Karb budowniczy Piotr Kampa, który przełożył księdzu Cieślikowi najniższy kosztorys budowy - 45 tysięcy marek. Zespół rzemieślników zatrudnionych przy budowie kościoła spisany jest na wieży kościelnej na wewnętrznej ścianie. Na świeżym tynku wyryto imiona, nazwiska i funkcje rzemieślników. Całość pracy, zwłaszcza murarskiej prowadził majster murarski, Paweł Niki, zamieszkały w Nakle przy ulicy wiodącej do kościoła. W tym miejscu umieszczono zdjęcie wspomnianego zrobione 25 lat po wybudowaniu kościoła.

                Tak rozpoczyna się nasza Kronika i jak w filmie c.d.n.


Na zdjęciu mistrz murarski Paweł Noki.