Parafia Św. Piotra i Pawła w Nakle

Transmisja na YouTube

Klinkij logo poniżej

Parafia Św. Piotra i Pawła w Nakle

Transmisja na YouTube

Klinkij logo poniżej

Potężny śpiew

Potężny śpiew wiernych w kościele wypełnionym do granic możliwości jest jakby aprobatą hołdów składanych przez poszczególne delegacje. Przemówienie księdza Biskupa i śpiew: „Magnificat” kończą intronizację.
Następuje uroczysta msza święta z asystą i kazaniem. Mszę świętą celebruje ksiądz dziekan Alfons Czwojda, proboszcz Skalmierzyc, moich rodzinnych stron w poznańskim. Od godziny ósmej stają przed Obrazem Matki Bożej poszczególne stany. Każdy stan czuwa z Maryją przez godzinę. Najpierw matki, potem panny następnie młodzieńcy, a przed północą mężowie. Panny są świadkami przyjęcia nowych kandydatek do „Dzieci Maryi”. Wszystkim czterem stanom nie szczędząc sił i zdrowia przewodniczą ojcowie oblaci, wygłaszając nauki stanowe i prowadząc modlitwy. O północy następuje pasterka maryjna znów z kazaniem i ofiarowaniem się parafii Matce Bożej.
W nocy czuwają z Maryją mieszkańcy poszczególnych ulic i czuwają naprawdę. W kościele zawsze modli się wiele ludzi. Od rana odprawiają się msze święte. Do wieczora będzie ich siedem. Na każdej liczny udział wiernych. Wielkie ilości wiernych przystępują do Komunii św. O godzinie 12:00 w południe spotykają się z Maryją matki z dziećmi. Nawet przedszkolaki wyrażają swe uczucie głosząc wierszyki i składając kwiaty. Od 15:00 przychodzą do Matki Bożej dzieci szkolne. Następują liczne wiersze. Trzy dziewczynki przynoszą na poduszce w srebrnej koronie karteczki z zapisanymi dobrymi uczynkami dzieci i dobrymi ich postanowieniami, bowiem wiele tygodni przed nawiedzeniem Obrazu, dobrym życiem i dobrymi uczynkami starały się dzieci przygotować i godnie przywitać Matkę Bożą. Wśród dziecięcych kartek znalazły się kartki od osób starszych z postanowieniami wyrzeczenia się pijaństwa i grzechów nieczystych.
Wreszcie następuje pożegnalne nabożeństwo. Trzeba oddać Obraz do Tarnowa. Więc jeszcze odnowienie ślubowań jasnogórskich, pożegnalne moje przemówienie, błogosławienie ludu Obrazem i Matka Boże z Częstochowy odchodzi. Ludzie mają łzy w oczach. Szkoda, że już musimy Ją żegnać! Z Obrazem wyjeżdża z Nakła delegacja, aby tak, jak wczoraj, delegacja z Krośnicy, przekazać Obraz Kościołowi w Tarnowie.
Czwartą sesję soborową wspiera cała Polska katolicka oddaniem się w macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła. W dniu 11 października o 14:00 kościół w Nakle wypełniony był niewiastami. Po nabożeństwie i krótkim moim przemówieniu nastąpił uroczysty akt oddania się niewiast w niewolę Maryi. W dniu 28 listopada udała się na Jasną Górę delegacja parafii zawożąc tam Słotą Księgę parafii, w której spisany jest kat oddania się w niewolę Maryi całej parafii, a do której to księgi już w Częstochowie, mają być wpisane i uzupełnione wszystkie oddania się  w niewolę Maryi: zespołowe, rodzinne i indywidualne. Delegacja przywozi z Jasnej Góry obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z dedykacją księdza prymasa, kard. Wyszyńskiego. Obraz ten będzie odtąd własnością parafii i będzie nawiedzał rodziny chcące się oddać w niewolę Maryi. 
C.d.n.


Na zdjęciu ks. proboszcz Arkadiusz Kucharski w kościele goszczącym Obraz Matki Bożej z Częstochowy. 

​Na zdjęciu opisowym samochód - kaplica, którym przewożono Obraz.