Parafia Św. Piotra i Pawła w Nakle

Transmisja na YouTube

Klinkij logo poniżej

Parafia Św. Piotra i Pawła w Nakle

Transmisja na YouTube

Klinkij logo poniżej

Powrót ze złotego SPA

Miło nam poinformować, że dziś, tuż przed uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, powróciły do parafii monstancja oraz kustodia. Obydwa naczynia liturgiczne wykonane zostały w pracowni Ericha Adolfa działającej we Wrocławiu w okresie międzywojennym. Prace zostały przeprowadzone w pracowni państwa Żebrowskich w Raciborzu i obejmowały zdjęcie wszystkich powłok i uzupełnienie braków różnymi znanymi im metodami, o których mi opowiadali, ale jako laik już o nich zapomniałem. Zapamiętałem jednak, że monstrancja wykonana jest z mosiądzu. Została oczyszczona, pokryta miedzią, następnie złotem i w końcu wybrane elementy zostały pokryte srebrem. Wszystko zabezpieczone zostało specjalną powłoką. Do tego naprawiono ubytki, wyprostowano, co było do wyprostowania, wymieniono śrubki i nakrętki (każda była - nomen omen - z innej parafii) i efekt końcowy jest powalający, co zdjęcia oddają w małym stopniu. Bóg zapłać wszystkim osobom, które wzięły udział w zbiórce złotego złomu i wsparły remont monstrancji. To Wasze dzieło moi drodzy! Podziwiajcie!


Stan monstrancji i kustodii przed renowacją. Na stopie monstrancji praktycznie nie było już wcale żłotej powłoki, także powłoka na nodze była wytarta. 

Stan monstrancji po renowacji
Kustodia po renowacji otrzymała także nową szybkę, bo nie miała jej wcale.
No i jeszcze raz zdjęcia kadzielnicy, czyli trybularza - tutaj przed remontem
A tutaj po - współfundatorami remontu kadzielnicy są rodzice tegorocznych dzieci pierwszokomunijnych. 
Poniżej (na górnym zdjęciu) punca pracowni Ericha Adolfa. W naszej parafii z tej pracowni pochodzi monstrancja, kustodia, kadzielnica, komplet niższych (obecnie na ołtarzu) i wyższych świeczników. Ktoś wie gdzie przed wojną był Ritterplatz we Wrocławiu?