Parafia Św. Piotra i Pawła w Nakle

Transmisja na YouTube

Klinkij logo poniżej

Parafia Św. Piotra i Pawła w Nakle

Transmisja na YouTube

Klinkij logo poniżej

Przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej

Na cmentarzu już 20 lat leżą nieboszczyki, a tej ziemi cmentarzowej gospodarz płaci podatek i oddaje przymusowe odstawy. Nie będzie innej rady, tylko dokupiona morgę trzeba będzie po kryjomu ogrodzić i na nowej ziemi grzebać zmarłych, a urzędy postawić wobec faktu dokonanego. W takim wypadku, jeżeli całość będzie cmentarzem, notariusz będzie mógł tę ziemię oddzielić od gospodarstwa. Właściwie wszystkie cmentarze byłyby już dziś komunalne, upaństwowione. W miastach już tak jest. Ale na wsi, np.: u mnie, gdzie jest kilka zaledwie pogrzebów w roku, nie opłaca się utrzymywać osobnego urzędnika. Interes byłby deficytowy. A więc cmentarze na wsi pozostają nadal pod zarządem kościelnym. Ks. Józef Mrocheń dodaje: Poświęcenie cmentarza miało miejsce w 1947 r. przez ks. Wernera Szopę. W czasie kazania spadł taki deszcz, że ksiądz proboszcz musiał kazanie zakończyć. Pierwszym, który został pogrzebany na cmentarzu był Paweł Kondziela - 16 X 1947 r.
Począwszy od maja 1956 r. - co rok w pierwszą niedzielę maja wierni w Nakle na obu mszach św., klęcząc przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej odnawiają Jasnogórskie Śluby Narodu, a następnie wstają i śpiewają pieśń: „My chcemy Boga”. Do ślubowań dołączają się wszyscy całym sercem, gdyż wiedzą, że przyrzekają Matce Bożej nie co inne, ale przede wszystkim głęboko religijne, na wskroś chrześcijańskie życie. Tak będzie przez całą dziewięcioletnią nowennę przed tysiącleciem chrztu Polski.
Rok 1962! Rok rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II. Lud modli się za sobór. W parafiach odbywają się czuwania soborowe wraz z Maryją. W Nakle z soboty na niedzielę i przez całą niedzielę - uroczystość Chrystusa Króla wierni przez 24 godziny na zmianą modlą się przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej za sobór. W tym czasie wyjeżdża delegacja parafian z Nakła do Częstochowy, by tam wspólnie z katolikami całej Polski błagać Maryję o błogosławione owoce Soboru.
W roku 1963 jesienią, gdy biskupi całego świata udali się do Rzymu na drugą sesję soborową, katolicy polscy już nie tylko modlitwą, ale chrześcijańskim czynem chcą udowodnić, ze sobór jest nie tylko sprawą biskupów, ale całego ludu Bożego.          
C.d.n.